school

Dlaczego stworzyliśmy EasyLMS?

Przeczytaj, dlaczego stworzyliśmy system, który pozwala łatwo sprzedawać i hostować kursy i szkolenia.

Przez ponad 10 ostatnich lat sprzedaliśmy infoprodukty, głównie kursy wideo, dla ponad 200.000 studentów - z Polski, USA i reszty świata. Przez ten czas nauczyliśmy się wszystkiego, co tylko możliwe o systemach transakcyjnych i billingowych, budowie skomplikowanych rozwiązań IT, hostingu kursów, mechanizmach zabezpieczania wideo i innych złożonych technicznych kwestiach, na które, przy okazji, wydaliśmy miliony... Gdybyśmy w tym czasie mogli skupić się na dostarczaniu wartości i produktów, więcej studenów mogłoby skorzystać z naszych produktów, a i my dużo więcej byśmy zarobili. Niestety, dla nas nie było innej drogi. Ty, na szczęście, masz ją na wyciągnięcie ręki.

Pierwszy serwis eduweb.pl stworzyłem sam od początku do końca i była to statyczna strona, która sprzedawała kursy na DVD, które wysyłałem z mojej kawalerki pocztą. Później sprawy tylko się komplikowały. Zatrudnianie kolejnych agencji i dev shopów, w końcu budowanie własnego zespołu IT, programistów i tworzenie od podstaw czegoś, co dziś jest serwsiem na światowym poziomie, to długa i kamienista droga. Samą obsługę transakcji i faktur pisaliśmy przez ponad rok, wydając na to tysiące godzin programistów.

Wydawać by się mogło, że czasy, gdy mogliśmy stworzyć samodzielnie, lub za niewielkie pieniądze, dostosowany do naszych potrzeb serwis internetowy, bezpowrotnie minęły. Okazuje się jednak, że świat dostosowuje się i w odpowiedzi na kosmiczne wyceny agencji i software house'ów, oferuje twórcom narzędzia no-code i low-code, które nie tylko pozwalają wszystko postawić samemu, ale też czerpać z tego niezwykłą przyjemność, która przypomina mi czasy pierwszej wersji eduweb.pl.

Właśnie z wykorzystaniem tych technologii stworzyliśmy EasyLMS - system, którego największą zaletą jest to, że możesz stworzyć z niego w 100% dostosowaną do swoich potrzeb platformę do sprzedaży i serwowania kursów. Co ważne, bez kodowania, w środowisku graficznym i przyjaznych automatyzacji, które pozwolą Ci wykonać samodzielnie dokładnie to, co chcesz. Realizujemy to w oparciu o pewną filozofię, która jest zupełnie unikalna na rynku i chcemy wytłumaczyć, dlaczego akurat to podejście dla nas działa najlepiej.

Na rynku nie brakuje rozwiązań, które pozwalają twórcom sprzedawać kursy. Nie zamierzamy porównywać się z nimi wprost ani tym bardziej wytykać ich wad. Wręcz przeciwnie - polskie rozwiązania jak Web to Learn czy WP Idea tworzone są przez pasjonatów i jednocześnie naszych przyjaciół, którzy wkładają mnóstwo serca i wysiłku w tworzenie kompleksowych platform, podobnie jak ich zagraniczni konkurenci (śmiało można tak powiedzieć) jak Teachable czy Thinkific. EasyLMS to po prostu zupełnie inna koncepcja, oparta na naszym doświadczeniu, którą w pierwszej kolejności przygotowaliśmy dla siebie. To sprawia, że jest skierowana do osób, które cenią podobne jak my wartości.

Są trzy podstawowe założenia EasyLMS:

  1. Przede wszystkim, koncentrujemy się obsesyjnie na doświadczeniach użytkownika. Chcemy, aby nasz system miał nowoczesny wygląd, świetnie się prezentował na urządzeniach mobilnych i miał genialny UX zakupowy, który pozwala jednym kliknięciem kupować kolejne produkty. Ma być też niezwykle szybki i dostępny, co przy okazji znacznie poprawia wyniki jakości i SEO. My po prostu wiemy, że nieważne co jest pod spodem - zawsze wygrywa rozwiązanie, które jest bardziej przyjazne dla użytkownika.
  2. Po drugie, korzystamy z najlepszych na świecie rozwiązań, zamiast pisać swoje. Nie tracimy czasu na pisanie systemu wysyłki maili, skoro np. Mailchimp czy GetResponse robi to doskonale. Nie martwimy się własnym hostingiem wideo, skoro są YouTube, Vimeo czy Wistia, których potencjał możemy wykorzystać. Jak moglibyśmy zrobić to lepiej, skoro oni zatrudniają tysiące programistów, utrzymują najlepszą infrastrukturę i rozwijają od lat? Wszystkie te narzędzia dostępne są dla każdego a ich połączenie umożliwiają nam dziś proste automatyzacje, dzięki czemu możemy dowolne narzędzie zastąpić innym w każdej chwili.
  3. I w końcu - nasze rozwiązanie może być rozwijane przez jedną osobę, która jednocześnie ma czerpać z tego satysfakcję! Nie jest to narzędzie, które sprawi że w 5 minut postawisz własny kurs wideo, bo takie rozwiązania, w naszym przypadku po prostu nigdy się nie sprawdzały. Choć na początku daje to małą przewagę, platformy tego typu w zdecydowanej większości muszą być dostosowane do naszych potrzeb. Najczęściej okazuje się, że gotowych funkcji brakuje do tego, co chcemy osiągnąć. Zadbaliśmy, aby EasyLMS, który wymaga więcej pracy na początku, pozwalał zrobić wszystko, co tylko chcemy i to bez użycia ani jednej linii kodu!


W rezultacie, udało nam się w oparciu o te założenia stworzyć unikalny na rynku system, który da się łatwo postawić i skonfigurować w jeden dzień (nawet przez kompletnego laika), ale już kolejny dzień zainwestowany w jego rozwój, może umożliwić stworzenie obsługę nawet najbardziej złożonych scenariuszy.

Przykład? Chciałbym, żeby każdy mój student był dodawany do Discorda i otrzymał sekwencję maili powitalnych z MailerLite, a po przejściu 5 lekcji aby wysłała się do niego koszulka z customowym nadrukiem. Po zakończeniu kursu powinien wygenerować się dla niego Certyfikat i wysłać w formie drukowanej, wraz z voucherem zniżkowym na kolejny kurs na jego nazwisko. To wszystko ma się dziać w 100% automatycznie. I wiesz co, z EasyLMS jest to możliwe, a podobną automatyzację stworzyłem w czasie krótszym niż 2 godziny.

Zdajemy sobie sprawę, że takie możliwości dostępne są dla osób, które nieco lepiej zrozumieją mechanizmy działania Webflow czy automatyzacje. Dlatego porównywalną ilość pracy, którą wkładamy w produkt, poświęcamy na tworzenie materiałów edukacyjnych i naszej Akademii, wraz z gotowymi scenariuszami na których możesz pracować. Tutoriale, które tworzymy, poprowadzą Cię za rękę na drodze do wdrażania własnego LMS, a gdy już skończysz - będziesz mieć wiedzę, która pozwoli Ci wdrożyć niemal dowolne mechanizmy! Akurat ten czas, naszym zdaniem, będzie naprawdę dobrze zainwestowany. Oczywiście, jeśli chcesz to wszystko (lub tylko trudniejsze rzeczy) możemy też zrobić za Ciebie - oferujemy szereg konkretnych usług wdrożeniowych, które możesz wykupić na zasadzie koszyka.

To właśnie ostatnie 2-3 lata rozwoju technologii no-code i low-code sprawiły, że pojedynczy twórca ma dostęp do technolgii, z których korzystają giganci jak Google, IBM czy Amazon. Korzystając z efektu skali ceny uśredniły się do poziomów, gdzie, przykładowo hosting Webflow, za $12 miesięcznie daje nam możliwośc obsłużenia w oknie sprzedażowym nawet kilku tysięcy osób na minutę. Coś, za co utrzymując klasyczną infrastrukturę serwerową lub nawet skalowalną chmurę, musielibyśmy zapłacić przynajmniej kilka tysięcy dolarów. To właśnie z wykorzystaniem tych przewag stworzyliśmy EasyLMS. Jest to, naszym zdaniem, doskonały balans pomiędzy narzędziami all-in-one oraz szytych na miarę, drogich platform tworzonych przez agencje czy dev shopy.

Ten balans odzwierciedla też cena, o którą często jesteśmy pytani. Zwłaszcza w Polsce, gdzie wrażliwość często koncentruje się wokół pieniędzy. My jednak doskonale już wiemy (mimo, że zdarza nam się od czasu do czasu "Januszować";), że jakościowe rozwiązania po prostu muszą mieć swoją cenę. Ponieważ konkurencja jest duża, na ogół nie jest tak, że za coś przepłacamy, a bardziej nie zdajemy sobie sprawy, jakie ukryte koszty generowałoby takie rozwiązanie rozwijane samodzielnie.

Niestety, często nie widać tego na pierwszy rzut oka. Początkującym trudno jest zrozumieć, że hosting za 150 zł i darmowy WordPress z kilkoma wtyczkami po prostu nie uciągnie kampanii w oknie sprzedażowym, a straty, które mogą wiązać się z potencjalnym brakiem możliwości zakupu przez nawet kilka godzin, plus koszty administratorów i programistów - z nawiązką przewyższą sensowne rozwiązania, które mogliśmy wykupić wcześniej za kilka dolarów miesięcznie.

Ja niestety nauczyłem się tego na własnych błędach. Przykładowo, dziś na potrzeby eduweb zamiast płacić 0.5% prowizji od transakcji, którą miałem u polskiego operatora, korzystam ze Stripe i EasyCart, gdzie płacę 3%. Efekt? Wzrost konwersji i przeprocesowanych płatności zwraca mi te 2.5% razy 10. Zamiast utrzymywać swoje "tanie" serwery z wideo, płacę kilkadziesiąt tysięcy dolarów rocznie za Vimeo. Efekt? Śpię spokojnie, a wybuchające serwery nie angażują na długie godziny programistów na awaryjnych stawkach. Jak widać - nie warto zawsze sugerować się ceną. Chodzi o to, aby rekompensować czas, który możemy poświęcić na tworzenie nowych produktów a to w konsekwencji pozwoli nam zarabiać więcej.

Zgodnie z tym założeniem, gdyby istniał system LMS zbudowany w oparciu o te wartości, bez wahania użylibyśmy go do swoich produktów i polecali również Tobie a sami zajęli się dawaniem wartości gdzie indziej. Taki system jednak nie istniał i dlatego stworzyliśmy go od podstaw. EasyLMS to nie tylko rezultat kilku miesięcy naszej pracy, ale kilkunastu lat doświadczenia w sprzedaży setek tysięcy kursów dla klientów w Polsce i za granicą. EasyLMS korzysta także z ogromnej ilości pracy, które włożyliśmy w tworzenie SytemFlow (frameworku dla Webflow, który pozwoli Ci łatwo wdrażać kolejne podstrony) oraz EasyCart i EasyTools - narzędzi, które umożliwią sprzedaż i zwiększą konwersję. Te wszystkie elementy układanki połączyliśmy intuicyjny i prosty w obsłudze system, bez którego dziś już nie potrafimy sobie wyobrazić naszej pracy.

I powiedzmy sobie szczerze - jeśli ktoś planuje sprzedawać własne kursy, ale kwota 1000 zł miesięcznie za narzędzia jest zaporowa, raczej nie powinien w ogóle myśleć o biznesie z kursami, bo jeśli ma zamiar robić to dobrze, te narzędzia powinny wygenerować mu zwrot na poziomie minimum kilkanaście razy.